מדינת ישראל , משרד החינוך מדינת ישראל , משרד החינוך
מדינת ישראל, משרד החינוך
משרד החינוך
מינהל עובדי הוראה
הצהרת נגישות

אגף בכיר הכשרה והתמחות עובדי הוראה

share
שתפו עמוד:
אגף בכיר הכשרה והתמחות עובדי הוראה

אודות האגף

​אגף בכיר הכשרה והתמחות עובדי הוראה הוא אגף חדש, שהוקם מתוך הבנה כי עולם ההכשרה והכניסה לתפקיד ההוראה הינו תהליך מורכב, ליניארי ורב מימדי המחייב מבט על ואינטגרציה בין כל שלביו. 

המודל התפיסתי שפותח ממוקד במסלול כולו, החל בתכנון וויסות כמותי ואיכותי של צורכי המערכת, דרך הרחבת מקורות מועמדים להתכשרות להוראה, התאמת תהליך ההכשרה לעולם המשתנה ולצורכי המערכת (כולל סמינרים חרדיים), אחריות על כח האדם והסגלים במכללות ובסמינרים, ועד התמחות והשתלבות מיטבית הכוללת תהליכי השמה ופעולות לשימור מורים איכותיים במערכת החינוך לאורך זמן.

מנהלת האגף - ד"ר לילי רוסו.

​תפיסת ההפעלה של האגף

 • תכנון מקדים ומעמיק לאיתור מועמדים איכותיים להוראה, על סמך בסיסי נתונים ותחזיות  בזיקה לצרכי המערכת על כל מרכיביה. ​

  מיון תוך שימוש בכלים קוגניטיביים ואישיותיים.

 • איתור והרחבת מקורות לגיוס מועמדים איכותיים בהלימה למקצועות נדרשים, בתהליך מובנה, ממוקד וממותג (הכשרת אקדמאים, תוכניות ייחודיות, הרחבת הסמכה).

 • הכשרה אקדמית להוראה לכל מגזרי החינוך הממלכתיים ולכל שכבות הגיל, במגוון גדול של מקצועות הוראה ומסלולי לימוד. האגף מוביל את טיוב ההכשרה, את פיתוח ההון האנושי של מורי המורים במוסדות האקדמיים ורואה בתהליכי ההתנסות בהוראה את ליבת ההכשרה. לפיכך, מתקיימת פעילות להעמקת הידע הפרקטי של ההכשרה הקלינית כמו גם הובלת פיתוח דגמי הכשרה מגוונים ורלוונטיים, הפצת קולות קוראים להרחבת מסלולי הלימוד והתאמת תכניות לאוכלוסיות איכותיות כולל העמדה של מערך מסייע.

  קידום ההכשרה מתבצע תוך קיום קשרי עבודה שוטפים עם המל"ג והות"ת להובלת יישום מתווה חדש בהכשרה והתאמת תכניות החומש של המוסדות האקדמיים למתווה זה. שיתוף עם המזכירות הפדגוגית, המינהל הפדגוגי ויחידות מטה נוספות מתבצע כדי לתווך בין תכניות להכשרת מורים לתוכניות לימודים בבתי הספר ולחיבור בין תיאוריה לפרקטיקה. שיתוף עם משרד האוצר והות"ת מתבצע להובלת איחוד מכללות ומעבר לתקצוב ות"ת, לתהליכי התייעלות ולחיזוק אקדמי של הכשרת המורים.

  באגף מכהנים מנהלת אגף, המובילה את מערך ההכשרה האקדמית, מייצרת שיתופי פעולה עם המל"ג והות"ת ועם מינהלים במשרד החינוך. האגף הכולל את בעלי התפקידים הבאים: ממונה פדגוגי מינהל לומדים ומינהל סגל, ממונה תכניות אקדמיות ומתווה תעודת הוראה (קשרי מל"ג ות"ת, חברות בוועדות) וממונה התנסות בהוראה בשלב ההכשרה.

 • ​הקמת פלטפורמה המאפשרת מפגש בין היצע המשרות הפנויות בהוראה לבין מתמחים ועובדי הוראה חדשים המבקשים להשתלב במוסדות החינוך. מנהלי המוסדות יחשפו למאגר נרחב של מועמדים רלוונטיים ואלו יוכלו להגיש מועמדותם למשרות שפורסמו. מאגרי המידע ינוהלו באופן דינמי ויתבססו על נתונים עדכניים ממערכות המשרד.

 • התמחות והשתלבות בהוראה תוך תהליכי פיתוח הזהות האישית והמקצועית של עובד ההוראה החדש וקליטה מיטבית של מתמחים ומורים חדשים במערכת החינוך.

  הובלת מערך לליווי מתמחים הכולל סדנאות התמחות באחריות המוסדות האקדמיים, חונכות אישית בבתי הספר ותהליך הערכה ומערך ליווי מורים חדשים בשנתם השנייה הכולל קורסים למורים חדשים וליווי של מורה מלווה בבית הספר.

  מתן מענה לקבוצות ייחודיות של עובדי הוראה חדשים באמצעות תוכניות מותאמות למורים עולים, מורים יוצאי אתיופיה, מורים עם מוגבלות, שילוב עובדי הוראה ערבים בבתי ספר יהודיים ועוד.​

האגפים באגף הבכיר להכשרה והתמחות עובדי הוראה

 • אגף הכשרה אקדמית קשרי מל"ג וות"ת

  דסי בארי - מנהלת האגף
 • אגף התמחות והשתלבות בהוראה

  ד"ר שרה זילברשטרום - מנהלת האגף

בעלי תפקיד ביחידות האגף הבכיר

 • גב' חנה שטיינברג

  יחידת הכשרה בסמינרים חרדיים
 • גב' נעמי וגה

  יחידת הכשרה בסמינרים חרדיים
 • גב' נופר פייזר

  יחידת תכנון ומיון הכשרת מורים
 • גב' אלונה שושלב

  כח אדם בהוראה במכללות ובסמינרים
 • גב' שרית כהן

  למידה דיגיטלית